Társasjáték vagy geopolitikai sakkjátszma UNO-val vegyítve?

Donald Trump UNO-lapokkal a kezében, egy társasjátékasztal mellett – utalás a világpolitikai játszmák és a társasjátékok párhuzamára

Az utóbbi időben a világpolitika egyre inkább egy Uno partijához kezd hasonlítani. Valaki bedobja a „vegyél fel kettőt” lapot, a másik meg néz, hogy tud-e válaszolni – vagy passzol. Ha figyeled a híreket, és közben társasjáték-rajongó vagy, most különösen érdekes időket élünk. Mert ami elsőre távolinak tűnik, az könnyen visszaköszönhet a bolt polcain – és a pénztárcádban is.

A vámháború, ami a társasjátékokat is érinti

Donald Trump visszatérésével újraindult a kereskedelmi retorika: a "Liberation Day" bejelentése nyomán az USA 20%-os vámot vetett ki az Európai Unióból érkező termékekre, beleértve a társasjátékokat is. A kínai import még keményebben érintett – jelenleg 104%-os (amikor olvasod lehet már régen más számokról beszélünk. Ez is mitatja a helyzet súlyosságát) vám sújtja az onnan érkező játékokat. Ez különösen azért jelentős, mert sok játék – beleértve a legnépszerűbb stratégiai játékokat is – még mindig Kínában készül.

A Polygon cikke részletesen tárgyalja, hogyan érintik az új amerikai vámok a társasjáték-ipart, beleértve a Kínából importált játékokra kivetett 54%-os vámtarifát és annak következményeit. Nem véletlen tehát, hogy ez a bizonytalanság már több kiadó fejében is megfordult, sőt: egyesek részletes elemzéseket is készítettek arról, hogyan befolyásolhatja ez a jövőbeli működésüket. Egy ilyen gondolatébresztő bejegyzés olvasható a Stonemaier Games hivatalos oldalán, ahol konkrét számításokat és üzleti dilemmákat is bemutatnak a témával kapcsolatban.

A következmény? A társasjáték árak emelkednek, a kiadók és forgalmazók pedig kockázati felárral számolnak. Ez az instabilitás a kereskedelmet világszinten érinti – és nemcsak a társasjáték-ipart. 

Stratégiai játék a valóságban: mit tanulhatunk a helyzetből?

Ez a helyzet rávilágít arra, hogy mennyire fontos már gyerekkorban megtanítani a stratégiai gondolkodást, az érzelmi kontrollt, a kommunikációt és a kooperatív játék fontosságát. Mert az, amit a társasjátékok világában gyakorolunk – kompromisszum, előrelátás, empátia –, az hiányzik a mai döntéshozóból.Nem csoda, ha a világ vezetői gyakran olyan döntéseket hoznak, mintha még mindig az óvodai "kié a lapát" szinten lennének. Ha te is szeretnél fejlődni ebben, nézz körül stratégiai társasjáték kínálatunkban.

Európa mint új gyártóbázis?

A vámháború miatt több kiadó próbálja áthelyezni a gyártást Európába. Ez pozitív is lehet – ha hosszú távon életképes. De mivel a nyersanyag és gyártás itthon is drágább, az export továbbra is kihívás. A történet tehát nem fekete-fehér: lehet, hogy rövid távon több játék marad az európai piacon, de hosszabb távon a drágulás elkerülhetetlen.

Már megint egy külső tényező, ami felborítja az asztalt

Nem ez az első alkalom, hogy valami megzavarja a játékpiacot. Emlékezzünk vissza:

  • COVID alatt a kereslet robbanásszerűen nőtt, a kínálat viszont nem tudta követni.
  • A Suez-csatornán elakadt hajó hónapokkal tolta el a szállítmányokat.
  • A háború és energiaválság inflációs hullámokat indított.

Egy társasjátéknak sokszor több mint egy évre volt szüksége, hogy a gyártástól az asztalodra kerüljön. Ha nőnek az árak, csökken a kereslet – ez pedig minden játékboltra hatással van.

Mit tehet a társasjátékos?

Itt jössz te a képbe. Ha rajongsz a társasjátékokért, most érdemes megfontoltan vásárolni. A polcodon olyan játékok legyenek, amiket valóban használsz – nem csak impulzusvásárlással szereztél be.

Társasjaétkmestereink tippjei, hogy a legjobb választást tudd meghozni:

  • Kérdezd meg a játékboltosodat – mi tényleg azért vagyunk, hogy tanácsot adjunk. A legfontosabb, hogy te a legoptimáliasabban költsd el a pénzed ne vezessen meg tévesen egy téma vagy dobozméret.
  • minden társasról amit próbáltál írj egy "mi tetszett - mi nem tetszett" listát. Ez segítségünkre lehet milyen játékot ajánljunk, hogy a lehető legjobban illeszkedjen az igényeidhez.
  • Próbálj digitális detoxot tartani – a társasjáték közösségi élmény, nem képernyőidő.

 A társasjáték mint gyakorlótér a valósághoz

A társasjáték nemcsak szórakozás. Ez egy stratégiai játék, ahol kockázatokat mérlegelsz, emberekkel tárgyalsz, szabályokat tartasz be – vagy éppen szegsz meg. És ez segíthet abban, hogy a való élet kihívásait is jobban kezeld. Mert míg a geopolitika játszmáit nem mi írjuk, addig a saját döntéseinkre igenis hatásunk van. Egy jó játék pedig segíthet abban, hogy jobb döntéshozóvá váljunk – játék közben és azon túl is.

0 hozzászólások

Hozzászólás írása

Felhívjuk figyelmét, hogy a hozzászólásokat közzététel előtt jóvá kell hagyni.